امروزه بسیاری از سیستم ­های تهویه مطبوع در فرآیند فشرده سازی گاز در سیکل تبرید از کمپرسورهای اسکرال بهره می ­برند. این کمپرسورها از دو قطعه‌ی حلزونی شکل که یکی ثابت و دیگری متحرک است، تشکیل شده ­اند. ساختار ساده و تعداد قطعات کم به‌کار گرفته شده در آن، عمر بالای این کمپرسورها را تضمین می­ نماید.کمپرسورهای اسکرال معمولا در ظرفیت­ های کم و یا متوسط مورد استفاده قرار می ­گیرند و در صورت نیاز به ظرفیت بالاتر از آن­ ها به صورت ماژولار استفاده می­ شوند. به چیلر دارای این نوع کمپرسور، چیلر اسکرال گفته می­ شوند.

چیلر­های ماژولار اسکرال دارای مزایای منحصربه فردی می­باشد که برخی از آن­ ها به شرح ذیل می ­باشد:

 • ضریب اطمینان بالا: به‌دلیل تعداد بالای‌ مدارهای سرمایش در چیلرهای ماژولار اسکرال، در‌ صورت از کار افتادن یکی از مدارها بخش‌ کم­تری از بار برودتی کل از‌ دست خواهد رفت. به‌عنوان مثال یک دستگاه چیلر‌120 تن اسکرال ماژولار دارای 12 مدار سرمایشی می­ باشد که این موضوع نشان ­دهنده ضریب اطمینان بالا در صورت استفاده از این سیستم است.
 • کنترل دقیق ظرفیت: در یک چیلر 120 تن اسکرال کنترل ظرفیت 0% تا 100% ‌در 12 گام انجام می­ گردد که این موضوع سبب کنترل دقیق ظرفیت، کاهش مصرف انرژی در بارهای جزئی و افزایشIPLV می­ گردد.
 • سهولت در تعمیر و نگهداری: بازکردن و تعمیرات کمپرسورهای اسکرال به‌دلیل ابعاد کوچک و وزن کم، بسیار ساده بوده و به‌راحتی توسط یک شخص و بدون استفاده از تجهیزات اضافی قابل انجام می ­باشد.
 • صدای کم کمپرسور : به‌طور کلی این کمپرسورها دارای سطح صدای بسیار کم، کارکرد آرام و بدون لرزش هستند.
 • انعطاف در نصب: در صورت محدودیت در فضای نصب، چیلرهای اسکرال انتخابی مناسب است چرا‌که این چیلرها قابلیت نصب به‌صورت موازی و یا به صورت “L” متناسب با شرایط محل نصب را دارند.

نمونه­هایی از چیدمان چیلرهای اسکرال

 

 • حمل و نقل و نصب ساده: به‌دلیل ماژولار بودن چیلرهای اسکرال و در‌نتیجه ابعاد و وزن کم هر ماژول، حمل و نقل دستگاه­ ها به سهولت امکان­ پذیر خواهد بود.
 • پایین بودن نرخ خرابی و نگهداری ساده: کمپرسور اسکرال به‌دلیل تعداد قطعات متحرک کم، مقاومت در مقابل برگشت مایع به کمپرسور به‌دلیل عدم وجود valve plate ، روش متراکم کردن گاز و همچنین گشتاور استارت پایین، دارای نرخ خرابی پایینی بوده و نگهداری آن­ ها در مقایسه با سایر کمپرسورها ساده ­تر می ­باشد.
 • پایین­ تر بودن هزینه‌ی اولیه: به‌طور‌ کلی قیمت کمپرسورهای اسکرال به مراتب پایین­ تر از سایر کمپرسورها می­ باشد لذا در صورت بروز مشکلی که منجر به تعویض کمپرسور گردد، هزینه‌ی تهیه‌ی این کمپرسورها بسیار پایین ­تر خواهد بود.
 • عمر مفید بالا و استهلاک کم­: الف- قابلیت استفاده از تعداد محدود چیلر اسکرال در اوایل و اواخر فصل گرما و یا زمان­ های با نیاز برودتی کم­تر، سبب عمر مفید بالا و مصرف پایین انرژی می­گردد.

ب- کنترل شرایط عملکردی کمپرسورهای اسکرال و عملکرد چرخشی آن ها توسط دستگاه سبب می­شود تا میزان کارکرد کمپرسورها با هم برابر بوده و عمر مفید دستگاه افزایش پیدا کند.

 • امکان طراحی سیستم به‌صورت مستقل: درصورت استفاده از چیلرهای اسکرال با ظرفیت پایین امکان استقلال هر واحد مسکونی از طریق اختصاص یک دستگاه چیلر فراهم خواهد شد.
 • انعطاف در ظرفیت: امکان افزایش ماژول­ های سیستم و افزایش ظرفیت چیلر اسکرال در‌ صورت افزایش ظرفیت برودتی مورد نیاز به‌دلایل مختلف اعم از افزایش مساحت زیر بنا، بازسازی‌ و غیره وجود دارد.
 • امکان خرید و راه ­اندازی سیستم تهویه مطبوع به‌صورت فاز به فاز و متناسب با پیشرفت پروژه: در پروژه‌هایی که به‌دلیل محدودیت­ های مالی و یا سایر دلایل، امکان تکمیل و راه ­اندازی سیستم تهویه مطبوع به‌صورت هم‌زمان وجود نداشته و یا مستلزم تاخیر در‌ بهره­ برداری از قسمت­ های تکمیل شده‌ی پروژه به‌دلیل آماده نبودن سایر قسمت­ ها می ­باشد، می­ توان با در‌نظر گرفتن چیلر­های اسکرال و جداسازی چیلرهای هر قسمت، بخش ­های آماده را سریع­ تر راه ­اندازی نموده و مورد بهره ­برداری قرار داد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *