با توجه به بازار رقابتی محصولات تهویه مطبوع، همواره شرکت‌های تولید کننده و ارائه کننده خدمات در تلاش بوده‌اند تا ضمن ایجاد تغییرات و نوع‌آوری‌ها، قابلیت‌های مختلفی را به محصولات خود اضافه کرده تا طیف مشتریان بیش‌تری را به خود اختصاص دهند. این قابلیت‌ها همیشه مزایای محسوسی نداشته و گاهی در عمل بی‌استفاده بوده و یا حتی معایبی هم با خود به همراه می‌آورند.

این مقاله به بررسی افزودن هیترهای برقی به فن‌کویل‌ها و مزایا و معایب آن می ­پردازد.

                           

شکل 1. شماتیک یک رشته (سمت راست) و یک هیتر برقی کامل (سمت چپ)

 

مزیت افزودن هیتر برقی به فن کویل:

 1. بالا بردن قابلیت اطمینان: در شرایطی که فن کویل‌های یک مجموعه دارای هیتر برقی باشند، در صورت قطع گاز و یا خرابی سیستم تهویه می‌توان قسمتی از بار مورد نیاز را از طریق هیترهای برقی و البته با هزینه انرژی بالاتر تامین کرد.
 2. قابلیت تامین گرمایش در شرایط سرمایش: در شرایطی که بار اصلی سیستم تهویه مطبوع بر روی سرمایش قرار داشته باشد می‌توان از هیترها برای تامین بار گرمایی تامین کرد. در واقع تنها در شرایطی که بار اصلی سیستم بر روی سرمایش باشد با کمک هیترها می‌توان تا حدی به قابلیت سرمایش گرمایش همزمان رسید. اما نباید از این مسئله غافل شد که ضمن هزینه بسیار بالاتر انرژی در این حالت، تنها در شرایطی می‌توان از آن استفاده کرد که مجموعه بر روی حالت سرمایش باشد.

معایب افزودن هیتر برقی به فن کویل:

 1. هیترهای الکتریکی به نسبت تمام تجهیزات گرمایشی دیگر بازدهی بسیار پائین‌تری دارند. در بهترین شرایط هیترها به میزان برق مصرفی حرارت تولید می‌کنند در صورتی که تجهیزاتی مانند VRF یا کولرگازی بازدهی حدود چهار برابر دارند یعنی به ازای هر 1 کیلووات برق مصرفی حدود 4 کیلووات حرارت تولید می‌کنند. در مقایسه هیترها با دیگ‌ها هم شرایط تقریبا مشابهی برقرار است. بازدهی دیگ‌ها با در نظر گرفتن بازدهی تبدیل انرژی در نیروگاه‌‌ها بیش از سه برابر هیترها خواهد بود. یعنی اگر قرار باشد برای تامین بار گرمایی خاصی توسط دیگ و یا سیستم‌های مشابه مانند VRF نیاز به هزینه‌ای حدود 10 میلیون ریال باشد، در هیترها به هزینه‌ای حدود 40 میلیون ریال نیاز خواهد بود.
 2. عدم ایجاد شرایط آسایش: با توجه به این‌که گرمایش ایجاد شده توسط هیترها از طریق مقاومت الکتریکی بوده و دمای بالاتری دارد، قاعدتا نمی‌تواند یک گرمایش مطلوب بوده و شرایط آسایش را فرآهم نمی‌کند.
 3. نیاز به تجهیزات کنترلی اضافه: اگر یک كنترل صحيح عملكردي در زمان نصب هيتر الكتريكي وجود نداشته باشد زماني كه فن كويل خاموش مي گردد فن آن نيز متوقف شده و دماي هيتر بالا می‌رود. این موضوع می‌تواند منجر به پريدن فيوز و اكسيده شدن مواد عايق داخل فن كويل و در نتیجه ايجاد بوي نامطلوب و كاهش كيفيت هوا گردد. براي جلوگيري از اين مشكل لازم است كه ترموستات و تايمر را اضافه نماييم تا فن ها پس از خاموش شدن فن كويل‌ها به مدت 1 الي 2 دقيقه روشن مانده و باعث خنك شدن هيتر گردند. هر چند با نصب تجهیزات اضافه این موضوع به طور تقریب مرتفع خواهد شد اما منجر به افزايش هزينه‌ها خواهد شد.
 4. نیاز به سرویس و تعمیرات بیش‌تر: وجود یک تجهیز اضافه به معنی پیچیده‌تر شدن سیستم و احتمال بالا رفتن خرابی‌ها می‌باشد. علاوه بر فن کویل خود هیتر نیز به سرویس شدن و نگهداری مناسب و اختصاصینیاز دارد. در ضمن تجهیزات کنترلی اضافه‌ای نیز به واسطه هیترها به فن کویل‌ها اضافه می‌شود که تاثیر آن‌ها را هم نباید نادیده گرفت.
 5. افت فشار: هیترها فارغ از نوع برند برای توانایی انتقال گرما باید طوری در داخل فن کویل قرار گیرند که هوا از روی آن‌ها عبور کند، یعنی باید در مسیر جریان باشند. بنابراین وجود هیتر باعث تحمیل یک افت فشار اضافه بر فن‌کویل خواهد شد. هیتر و تجهیزات مربوطه با وجود این‌که در زمان‌های بسیار محدودی ممکن است کاربرد داشته باشند، اما با توجه به نصب دائمی در فن‌کویل افت فشار و معایب آن همیشگی خواهد بود.
 6. ایمنی پائین‌تر: استفاده از هیتر الکتریکی در فن­کویل‌ها به دلیل بالاتر بودن دمای سطح هیترها و نوع انتقال حرارت می‌تواند خطراتی با خود به همراه داشته باشد (دمای سطح هیترها می‌تواند تا بیش از 200 بالا برود).
 7. عمر مفید کم‌تر: دمای بالای هیترها به نسبت آب گرمایش می‌تواند طول عمر مفید فن کویل‌ها را کاهش داده و پس از گذشت مدت کوتاهی به دلیل ایجاد نابالانسی در فن‌های پلاستیکی (برندهای محدودی از فن‌های فلزی استفاده می‌کنند) منجر به افزایش صدای عملکردی دستگاه گردد. در ضمن از بین بردن عایق‌ها و تاثیر بر روی سایر اجزای فن کویل را هم نباید فراموش کرد.
 8. استفاده از فن قوی‌تر و صدای بیش‌تر: در صورت استفاده از هیترها به دلیل ایجاد افت فشار بیش‌تر لازم است از فن‌های قوی‌تر استفاده شود. این موضوع می‌تواند به افزایش صدای عملکرد دستگاه نیز منجر شود.
 9. اهمیت گردش هوا و سرویس: در صورتی که از هیتر استفاده شود، وجود گردش هوا و جریان کافی اهمیت بیش‌تری پیدا خواهد کرد چرا در این حالت عدم وجود گردش هوای کافی باعث بیش گرمایش فن کویل و اجزای داخلی آن مانند بردها و سیم‌ها خواهد شد. بیش گرمایش در کنار آسیب به فن کویل خطر آتش‌سوزی را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین در شرایطی که از هیتر در فن‌کویل‌ استفاده شود، باید بازدید‌های بیش‌تر و دقیق‌تری از فن‌کویل انجام شود تا از ایمنی کارکرد آن مطمئن شد.
 10. افزایش وزن و حجم محصول: افزودن هیتر به فن کویل‌ها باعث افزایش وزن و حجم فن کویل ها خواهد شد. البته گاهی ممکن است این موضوع مطرح شود که افزودن هیتر تاثیری بر روی اندازه و ابعاد فن کویل ندارد که نادرست است. معمولا کمپانی تولید کننده در ابتدا فضای طراحی را برای جا دادن هیتر در نظر گرفته تا در صورت درخواست مشتری به صورت انتخابی هیتر را اضافه ‌کند. بنابراین در هر صورت در مدل‌هایی که قابلیت افزودن هیتر دارند معمولا یک فضای اضافه در طراحی در نظر گرفته شده که باعث افزایش وزن و حجم دستگاه نسبت به حالت معمول می‌شود.

 

جمع‌بندی:

با توجه به این‌که مزایای نصب هیتر برقی منوط به قطع جریان آب گرم، ایجاد مشکل فنی و یا شرایط محدود و خاص می‌شود ولی معایب آن مسجل، غیرقابل اجتناب و دائمی می‌باشد لذا نصب هیتر در فن‌کویل‌ها به هیچ وجه از نظر فنی توجیه ندارد. در ضمن با توجه به بازدهی پائین‌تر هیترها در مقایسه با دیگ‌ها از نظر اقتصادی هم استفاده از هیترها توصیه نمی‌شود. باید خاطر نشان کرد که نه تنها هیچ یک از سازندگان معتبر و معروف فن کویل در دنیا از هیتر استفاده نمی‌کنند بلکه در هیچ یک از استانداردها و مراجع معتبر نیز به استفاده از هیتر در فن‌کویل‌ها اشاره نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *