آیا بیرون بودن لوله های مسی کویل از بدنه دستگاه، موجب اتلاف انرژی میشود؟

1 – قسمت داخلی سینی فن كویل وظیفه جمع آوری آبهای تقطیر شده دستگاه و قسمتی از سینی كه خارج از دستگاه قرار میگیرد وظیفه جمع آوری آبهای ناشی از تقطیر روی اتصالات و نشتیهای احتمالی را دارد در فن كویل هایی كه دارای سینی درین خارجی نمیباشند عمل جمع آوری آبهای تقطیر شده از سطح شلنگ اتصال و اتصالات مربوطه و آب تخلیه شده از کویل حین هواگیری انجام نشده و آبهای تقطیر شده از اتصالات بر روی سقف كاذب ریخته میشود و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سقف در برابر نشتی احتمالی شلنگ و اتصالات هیچ اقدامی نمیتوان انجام داد.
2- در مواقعی كه بنا به دلایل مختلف كویل دستگاه توسط ذراتی كه در مسیر لوله كشی فن كویل ها در زمان نصب مانده است، همچون رسوبات، لجن و نخاله های جوشكاری مسدود شده باشد(مخصوصا در فن کویل های که در انتهای خط نصب شده اند) میبایستی آب كویل تخلیه گردد و برای انجام این کار شیر تخلیه یا هواگیری فن کویل را باز میکنند و با توجه به اینکه سینی درین سطح زیر شیر را پوشش نمیدهد عملاً هیچ راهی برای تخلیه آب درون کویل بدون اینکه روی سقف ریخته شود وجود ندارد.
3- در صورتی كه خریدار از فن كویل دو كویل استفاده نماید ملزم به تهیه تشتك مجزا برای زیر شیر برقی جهت جمع آوری آب (نشتی اتصالات و یا درین) میگردد.

تفاوت طول سینی فن كویل ها به چه دلیلی است؟

شستشوی فیلترهای الیافی با آب امکان پذیر نمیباشد و همچنین به هر روشی که آنها تمیز شوند هیچگاه به حالت اولیه خود برنمیگردند و عمر مفید کوتاهی دارند، فیلترهای آلومینیومی دارای استحکام بالایی میباشند و قابلیت شستشو با آب را دارند و عمر مفید آنها همیشگی میباشد.

مشكلات استفاده از فن كویل سینی بلند

الف) افزایش طول دریچه دسترسی و نامتناسب بودن آن با دریچه دهش دستگاه
ب) آسیب به زیبایی و معماری داخلی
ج) عدم امكان نصب دستگاه‌ها در سقف‌هایی با محدودیت فضا

مشکلات استفاده از سینی پلاستیکی (ABS) چیست؟

استفاده از سینیهای درین پلاستیکی در فن کویل ها به منظور کاهش قیمت تمام شده دستگاه، دارای ایرادات اساسی در حفظ سلامتی مصرف کنندگان میباشد که از جمله آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- رشد قارچ و جلبک: سینی پلاستیکی همواره در معرض آب تقطیر و رطوبت میباشد و وجود حفرههای بسیار ریز و متعدد ABS موجب به دام افتادن تدریجی رطوبت در حفرهها و به دلیل اینکه محل نصب فن کویل ها فاقد نور میباشد در نتیجه سینی دستگاه محل بسیار مناسبی جهت رشد قارچ و جلبک شده و در نهایت سبب آلوده شدن محیط میگردند.

2- خطر تلفات جانی در آتش سوزیها: در صورت سوختن پلاستیک ABS در آتش سوزی، گازهای هیدورژن سیانید HCN (یک ماده به شدت سمی) و کربن مونوکسید CO آزاد شده و با انتشار این گازهای سمی شرایط مرگ آوری برای افراد گرفتار در آتش سوزیها به وجود میآید.

 

مزیت شیر هواگیری دستی نسبت به پیچ هواگیری چیست ؟

به دلیل هواگرفتن کویل داخل فن کویل ها، درساخت کلیه فن کویل ها منفذی جهت خروج هوا در نظر گرفته میشود که برخی از تولیدکنندگان این منفذ را با پیچ مسدود كرده و برخی دیگر از شیر دستی برای این منظور استفاده مینمایند.

مزایای شیر هواگیری دستی:
1- سهولت انجام هواگیری(عدم نیاز به نیروی متخصص)
2- به موجب استفاده از شیردستی بدون نیاز به استفاده از ابزار آلاتی مانند پیچ گوشتی میتوان عمل هواگیری را به راحتی انجام داد ضمن اینکه به دلیل استفاده از شیر، مسیر خروج هوا و آب را میتوان با شلنگ تعبیه شده جهت داد كه در صورت خروج آب مستقیم در سینی درین تخلیه شده و روی سقف نریزد .
3- عدم نیاز به فضای بیشتر برای سرویس که به موجب آن ابعاد دریچه نصب شده روی سقف و زیر دستگاه کوچکتر خواهد شد.

 

معایب پیچ هواگیری و یا عدم وجود شیر هواگیری:

1- ریخته شدن آب ایجاد شده از هوا‌گیری روی سقف کاذب.
2- عدم امکان اتصال شلنگ تخلیه به شیر برای انتقال آب ایجاد شده از هواگیری بر روی سینی فن‌کویل و عدم امکان جلوگیری از ریزش آب روی سقف.
3- نیاز به نیروی متخصص جهت انجام عمل هواگیری.
4- برای فن كویل هایی كه پیچ هواگیری ندارند می‌بایست فضای اطراف به قدری باشد كه یك اپراتور بتواند به راحتی با یك پیچ گوشتی پیچ را بازكند و متعاقباً می‌بایست فضای بیشتری را اطراف فن‌كویل برای این منظور نسبت به فضای مورد نیاز فن‌كویل با شیردستی هواگیری كه نیازی به استفاده از ابزار ندارند، تخصیص داد.

 

چه تفاوتهایی در جنس فیلترهای فن كویل ها وجود دارد؟

شستشوی فیلترهای الیافی با آب امكان پذیر نمیباشد وهمچنین به هر روشی كه آنها تمیز شوند هیچ گاه به حالت اولیه خود بر نمیگردند و همیشه مقداری گرد و غبار به روی آنها باقی میماند و عمر مفید كوتاهی دارند، فیلترهای آلومینیومی دارای استحكام بالایی میباشند و قابلیت شستشو با آب را داشته و عمر مفید آنها همیشگی میباشد.

فیلتر ایده آل فن کویل از چه ویژگیهایی برخوردار میباشد؟

1- چند لایه بوده (لایههای آلومینیومی با سایز مش مختلف و نایلونی).2-د ارای قاب آلومینیومی مقاوم برای بهرهمندی از طول عمر بالا


3– خروج فیلتر به صورت خشابی بوده كه برای خارج نمودن آن نیاز به فضا برای خروج كشویی آن نداشته باشد.

4- قابلیت شستشو با آب را داشته باشد.

5- طول عمر آن به میزان طول عمر دستگاه باشد.

مشکلات استفاده از فنهای پلاستیكی (ABS) در فن كویل ها چیست؟

ABS یک ماده پلاستیک ارزان قیمت و گرمانرم بوده و دارای ساختار آمورف میباشد از آنجا که ABS پلیمر چند فازی است، کیفیت آن بستگی بسیار زیادی به فرآیند ساخت دارد كه ایرادات اساسی ABS به شرح زیر میباشند:


الف-حساسیت بالا به شعله
با توجه به این مسئله که دمای شیشهای این نوع پلیمر پایین است، ABS از حساسیت بسیار زیادی در برابر شعله برخوردار میباشد.
ب- خطر تلفات جانی در آتش سوزیها
در صورت سوختن پلاستیک ABS در آتش سوزی، گازهای هیدروژن سیـانید HCN (یک ماده بشدت سمی) و کربن مونوکسیدCO آزاد شده و با انتشار این گازهای سمی شرایط مرگآور برای افراد گرفتار در آتش سوزیها بوجود میآید.

ج- طیف دمای کاری پایین و حداکثر تا 80 درجه سانتیگراد
در یورو ونت، دمای تست فن کویل ها در حالت گرمایش 70 درجه سانتیگراد و دمای کارکرد 55 درجه سانتیگراد میباشد. در ایران، اصولاً دمای آب ورودی به سیستم در حالت گرمایش 80 درجه سانتیگراد است دمای بالا ورود آب به فن کویل موجب میشود حرارت بیشتری از کویل به فن (به خصوص زمانی که فن خاموش است)منتقل شود و این مسئله موجب تغییر شكل فن و نهایتاً خروج آن از حالت بالانس و در نتیجه ایجاد اختلال در عملكرد و خرابی دستگاه میشود.
د- ضربه پذیری
جهت رفع برخی معایب ABS آن را با مواد مختلفی ترکیب مینمایند. به طور مثال برای دیرسوز کردن ABS آن را با PVC تركیب میکنند که ماده تولیدی ABS نسوز و ضربه پذیر میشود در صورتیکه ضربه پذیر شدن فن که یک قطعه مکانیکی بوده و در عملکرد صحیح فنکویل نقش بسیار مهمی دارد اقدام صحیحی نمیباشد.

تفاوت كارایی فن های پلاستیكی و آلومینیومی در فن كویل ها چیست؟

فن های پلاستیكی كه در برابر حرارت مقاومت كمی دارند برای استفاده در كشورهای گرمسیر كه در آنها دمای آب ورودی به كویل ها در زمستان حداكثر 65 درجه سانتیگراد میباشد طراحی و ساخته میشوند، در صورت استفاده از این نوع فن ها در كشورهای سردسیر مانند ایران، كه دمای ورودی آب كویل ها در زمستانها 80 درجه سانتیگراد میباشد، پس از مدتی كوتاه به دلیل مجاورت فن پلاستیكی و كویل دستگاه فن، تغییر شكل میدهد و سبب ایجاد صدا و از كار افتادن دستگاه میگردد.


توضیح آنكه فن های آلومینیومی برای كشورهای سردسیر كه دمای آب ورودی كویل ها در زمستانها 80 درجه سانتیگراد تنظیم میگردند طراحی و ساخته میشوند.

مزیت اتصال فن به شفت بصورت پیچ با اتصال بصورت پرچ چیست ؟

آن دسته از تولیدکنندگان فن کویل که جهت کاهش هزینه های تولید از فن پلاستیكی استفاده مینمایند، فن دستگاه را به شفت یا میله متصل به موتور بهصورت پرچ كاری نصب مینمایند با توجه به اینکه با پرچ امکان جدا کردن مجدد فن از موتور مقدور نمیباشد در زمانهایی كه یا فن یا موتور آسیب دیده، جهت تعمیر هر کدام میبایست فن از روی شفت موتور بازگردد درحالیکه انجام این عمل تنها با عملیات حرارتی و یا سوراخ كاری امکان پذیر خواهد بود که در هر دو مورد پس از انجام آن و تعویض، دیگر محور و فن از حالت استاندارد تراز خارج شده و نمیتوان فن را بالانس نمود و دستگاه دیگر قابل استفاده نخواهد بود، لذا اگر برای فن یا موتور مشکلی پیش بیاید میبایست مجموعه به طور کامل تعویض گردند. به عبارت دیگر زمانی فن به شفت موتور پرچ میشود که موتور غیر قابل تعمیر بوده و یكبار مصرف باشد. در صورتیكه اگر از پیچ برای اتصال فن به میله موتور استفاده شود با بازكردن پیچ خیلی سریع میتوان موتور را از فن جدا نمود.

وجود فلنج اتصال به كانال در فنکویلها چه مزیتی دارد؟

فلنج اتصال زمینه اتصال فن کویل به کانال را فراهم میآورد و از تحمیل هزینه خرید لوازم(برزنت،ساخت فلنج و….) و دستمزد نصب نیز جلوگیری مینماید.

اهمیت پرتاب باد به صورت 45درجه رو به بالا در فن کویل ها چیست؟

1- برای ایجاد بهترین نحوه گردش هوا در فن کویل های سقفی، میبایست شرایطی را به وجود آورد كه پرتاب هوا با زاویه 45 درجه بالاتر از سطح افق صورت پذیرد تا هوای خروجی با حداکثر برد رو به بالا به حركت خود ادامه دهد و چرخش باد حداكثری را در فضا ایجاد نماید.
2- پرتاب باد به صورت 45 درجه سبب میشود كه هوای خروجی به صورت مستقیم به محیط وارد نشود و موجب سلب آسایش افراد حاضر نگردد.

ارتفاع استاندارد فنکویل چند سانتیمتر میباشد؟

A1 برخی از سازندگان برای كاهش ارتفاع دستگاه، كویل فن كویل ها را بصورت 45درجه طراحی مینمایند که استفاده از كویل 45 درجه موجب افت فشار زیاد و الزام به استفاده از موتور قویتر و در نتیجه ایجاد صدا و مصرف انرژی بیشتر خواهد شد. فن كویل های تولیدی با كویل 90 درجه بیشترین سطح تبادل حرارتی را داشته و استاندارد تولید دستگاههای سقفی توكار در آنها رعایت گردیده است.ضمن اینكه بر اساس استاندارد صنعتی ژاپن (JIS) تولید كننده مجاز به استفاده از كویل 45 درجه نمیباشد و در صورت رعایت كلیه استانداردها ارتفاع فن كویل های سقفی حداقل 25 سانتیمترخواهد بود.

حداقل ارتفاع مناسب فن كویل های سقفی توكار چه میزان است؟

فن كویل های سقفی توكار در ارتفاع های مختلف طراحی و ساخته میشوند كه به طور كلی هر چه ارتفاع آنها كمتر باشد ارتفاع سقف كاذب نیز متناسباً كاهش مییابد و هرچه ارتفاع دستگاه كمتر شود، موتور با دور بالاتر با صدای كاركرد و مصرف برق بیشتر برای تامین ظرفیت مشابه مورد نیاز میباشد با توجه به اینكه میزان صدای فن كویل ها دارای اهمیت ویژهای میباشد میتوان حداقل ارتفاع ایدهآل فن كویل ها جهت استفاده از موتورهای با دور بهینه كه صدای آنها محسوس نباشد و میزان دمش كافی را نیز تامین نماید، 25 سانتیمتر عنوان نمود.

اهمیت عایقكاری پلنیوم باكس چیست ؟

تولیدکنندگان فن كویل با کیفیت، سطوح داخلی محفظه پلنیوم فن کویل های تولیدی خود را عایق مینمایند که مزیت استفاده از عایق در این است كه از انتقال ارتعاشات موتور و فن به جداره دستگاه جلوگیری نموده و باعث كاهش صدا و لرزش دستگاه و همچنین اتلاف حرارتی میگردد. لازم به ذکر است که مرغوبیت عایق هم خود نقش بسیار به سزایی در عملکرد بهتر دستگاه خواهد داشت.

استفاده از فینهای روكش دار در فن كویل ها در چه شرایطی لازم است؟

فینهای روكشدار در دو نوع blue و مسی برای جلوگیری از خوردگی فینها در مناطق دارای رطوبت بسیار زیاد همراه با آلایندههای نمكی و اسیدی در هوا، مانند مناطق صنعتی جنوب كشور تولید میگردند، لازم به ذكر است كه به دلیل كاهش هدایت گرمایی و افت انتقال حرارت روكشها و مصرف بیشتر انرژی فن كویل و متعاقباً سایر تجهیزات مدار تهویه، استفاده از فنكویل با فین روكشدار در مناطق بدون آلایندههای اسیدی، نمكی و مرطوب توجیهی ندارد. لازم به ذكر است كه معمولاً سازندگان معتبر، فین فن كویل های بدون روكش خود را جهت نصب در مناطق بدون آلاینده های اسیدی و نمكی و مرطوب به مدت 30 سال گارانتی مینمایند.

آیا بیرون بودن لوله های مسی كویل از بدنه دستگاه، موجب اتلاف انرژی میشود ؟

قسمت انتهایی کویلها دارای چرخش 180 درجهای بوده و به دلیل انسداد محل عبور هوای عبوری از سطح کویل توسط فن و متعاقباً ایجاد صدای بیشتر، بایستی خارج از دستگاه قرار گرفته. كه در تمامی فن كویل ها آن قسمت خارج از مسیر عبور هوا بوده اما در برخی از فن کویل ها صفحهای بر روی قسمت خارجی کویل قرار میدهند كه در واقع آن صفحه تاثیری در نحوه عملکرد و ارتقای ظرفیت حرارتی دستگاه ندارد زیرا:

1- انتقال حرارت در ناحیه‌ای از دستگاه انجام می‌شود که کویل در تماس مستقیم با فین و در معرض مستقیم باد فن قرار گرفته باشد در صورتی که آن بخش از کویل که خارج از دستگاه می‌باشد در تماس با فین نبوده و باد فن به آن نمی‌دمد.

2-‌ آن بخش از کویل بیرون مانده از بدنه دستگاه، در اتاقی قرار می‌گیرد که قصد گرمایش یا سرمایش آن از طریق فن‌ کویل را داریم و چنانچه انتقال حرارت بسیار ناچیزی هم به محیط داشته باشد، نهایتاً به هوای اتاق منتقل و انرژی‌ای تلف نمی‌شود.

آیا موتورهای هرمتیك (Hermetic) در فنكویلها كاربرد دارد؟

موتورهای هرمتیك به موتورهایی اطلاق میگردد كه كاملاً آب بند بوده و هوا ، رطوبت، گرد و غبار به داخل سیمپیچ موتور نفوذ نمینماید، این گونه موتورها در كمپرسورها و دستگاههای تبرید استفاده میگردند و توسط خود مایع مبرد (Refrigerant) و یا ماده جاذب خنك كاری و روان كاری میشوند. (Self lubricated) در مورد نفوذ رطوبت و یا گرد و غبار برای موتورها از شاخص دو رقمی IP۱ استفاده میگردد، كه رقم اول مربوط به درجه عدم نفوذ گرد و غبار (حداكثر6) و رقم دوم معیار نفوذ آب به موتور (حداكثر 6) میباشد،كه IP موتورهای هرمتیك با تعریف فوق 66 است، لازم به ذكر است كه در فن كویل های سقفی موتور قبل از كویل قرار میگیرد و به هیچ وجه امكان نفوذ آب به موتور و خنك كاری موتور با مایع مبرد و یا جاذب وجود ندارد و در هیچ مرجعی استفاده از موتور هرمتیك برای فن كویل ها توصیه نمیگردد.

آیا امكان سوختن سیم پیچ یكی از سرعتها (Hi,Med,Low) و كار كردن موتور با سایر سرعتها وجود دارد؟

جهت ایجاد میدان مغناطیسی كه باعث چرخیدن موتور میگردد لازم است كه نول و فاز به سیم پیچ موتور متصل باشند در صورت قطع اتصال مربوطه برق به سیم پیچ نمیرسد، گشتاور مربوطه ایجاد نشده و موتور كار نخواهد نمود، حتی در صورت سوختن قسمتی از سیم پیچ به نحوی كه امكان برق رسانی به بقیه قسمتها میسر باشد امكان چرخش موتور وجود نخواهد داشت بنابراین ادعای برخی از سازندگان مبنی بر كاركردن فن كویل با دورهایی متفاوت در صورت سوختن قسمتی از سیم پیچ صحیح نمیباشد.

چگونگی و اهمیت مقایسه میزان صدای فن كویل های مختلف؟

مهمترین اولویت انتخاب فن كویل ها میبایست میزان صدای كاركرد آنها در سرعتهای مختلف باشد، زیرا كه صدای بیش از حد امكان آسایش و آرامش را از استفاده كنندگان دستگاه سلب مینماید. با توجه به اینكه میزان صدای دستگاهها در كاتالوگها توسط سازندگان، بر اساس معیارهای مختلفی همچون سطح فشار صدا (Pressure level)، سطح قدرت صدا (Power Level)، در فواصل متفاوت اندازهگیری و بیان میشود، توصیه میگردد كه میزان صدای هر دستگاه به طور عملی از روی نمونه فن كویل شركتهای عرضه كننده ارزیابی گردد. برخی از كارفرمایان به علت صدای زیاد برخی از فن كویل ها، با پرداخت هزینه بیشتر و آسیب رساندن به معماری داخلی ظرفیت مورد نیاز در یك فضا را تقسیم مینمایند، اما برای فن كویل های ابـارا – سینكو به واسطه صدای بسیار كم در هنگام كار، نیازی به استفاده از ظرفیتهای كمتر و افزایش تعداد فن كویل ها برای كاهش صدا نمیباشد.

روان بودن یاتاقان فن کویل چه اهمیتی دارد و تست آن به چه نحو انجام میشود؟

روان بودن یاتاقان فن كویل معرف كیفیت ساخت دستگاه و حداقل اصطكاك شفت موتور و یاتاقانها میباشد كه باعث تطویل عمر مفید و كاهش فرسایش یاتاقان خواهد شد. میزان روان بودن فنها و حداقل اصطكاك شفت و یاتاقانها با خاموش كردن فنكویل و اندازهگیری مدت زمان چرخش فن تا توقف كامل قابل ارزیابی میباشد. هر قدر یاتاقان دستگاه دارای اصطكاك كمتری باشد تعداد دورهای فن تا زمان توقف بیشتر بوده و حركت آن روانتر خواهد بود.